הילי מסכימה עם שאיפת ההורים שילדיהם יהיו מאושרים. 
מבוגרים יכולים לבחור באושר, אך במקרה של ילדים צריך לאפשר להם ולתת להם את הכלים. 

לקוח ממאמרו של רועי א.

יש ילדים מצליחנים ויש ילדים חכמים, אבל איך מגדלים ילדים מאושרים? לפעמים קשה לנו למצוא את האיזון בין מה שטוב לילדינו לבין מה שגורם להם אושר, אבל השניים לא תמיד סותרים זה את זה. כשתשאלו כל הורה מה הוא מאחל לילדים שלו הוא יגיד דבר ראשון – שיהיו מאושרים. השיטות הבאות הוכחו על ידי חוקרים, ואם תפעלו על פיהם תוכלו להיות בטוחים שילדיכם יגדלו להיות אנשים מאושרים.

1.היו מאושרים בעצמכם

השלב הראשון בגידול ילדים מאושרים הוא קצת אנוכי: היו מאושרים בעצמכם.מחקרים רבים מצאו קשר ישיר בין אמהות שחשו מדוכאות לבין בעיות התנהגות שונות בקרב ילדיהם. כמו כן, נמצא כי דיכאון בקרב אחד ההורים גם גורם לחינוך להיות פחות אפקטיבי. המחקר מצא כי להורה מאושר יש סיכוי גבוה יותר לגדל ילדים מאושרים, אך לא נמצא מרכיב גנטי הגורם לכך – משמע, כל אחד יכול, אז צאו פעם בשבוע לבלות עם חברים או עם בן/ת הזוג, הקדישו זמן לעצמכם ומלאו את החיים שלכם בשמחה.

 הילי 3

2. למדו את ילדיכם כיצד לבנות מערכות יחסים

כל הורה יסכים שפיתוח מערכות יחסים זה דבר חשוב לילדיו, אך כמה מהם באמת מבלים זמן בללמד אותם כיצד לעשות זאת? להגיד "די, מספיק לריב" כששני ילדים לא מסתדרים לא מסייע להם להבין מדוע הם צריכים להפסיק לריב, או מדוע בכלל הם רבים.  

אין צורך לפתוח קורס של שבוע במערכות יחסים, אפשר להתחיל בלעודד את הילדים לעשות מעשים טובים אחד כלפי השני, ולהסביר מדוע אדיבות היא דבר חשוב. מעשים אלו לא רק יהפכו את הילדים שלכם לאנשים טובים יותר, אלא גם למאושרים יותר, וזה מוכח מדעית – מחקר שבחן חולי טרשת נפוצה גילה שאלו שביצעו מעשה חיובי ללא תמורה בדמות שיחת טלפון בת 15 דקות, גילו שיפור ניכר בביטחון העצמי, ההערכה העצמית, הדיכאון והתפקוד הכללי. המשתתפים במחקר היו "מוגנים" מדיכאון וחרדה במשך למעלה משנתיים.

 הילי 2

3.צפו למאמץ, לא לשלמות

הטיפ הזה הוא במיוחד עבור האב שדוחף יותר מדי ועבור ה"אמא הנמרה" – הרגעו. מחקרים מצאו כי הישגיות יתר בקרב ילדים פוגעת בהם. מחקר בקרב ילדים שהוריהם הנחילו להם הישגיות יתר, מצא כי הם סבלו מדיכאון, חרדה ושימוש בסמים ברמות גבוהות הרבה יותר מאשר ילדים אחרים.

שבחו מאמצים ולא הישגים – מחקר אחר שבחן אינטליגנציה של ילדים והישגיות מצא כי ילדים שקיבלו מחמאות על הישגיהם בחרו תמיד בחידה קלה, כדי לא לאבד את מעמדם כ"חכמים". יותר מ-90% מהילדים שזכו לשבחים על הניסיון והמאמץ בחרו בחידה קשה יותר. כשאנחנו משבחים ילדים על מאמץ ועבודה קשה, הם רוצים להמשיך ולהתאמץ, ולא חושבים על המשימה כהזדמנות להראות כמה הם חכמים או להיכשל.

 שקופית3

4.חנכו את ילדיכם לאופטימיות

כדי להימנע מהזעף והדיכאון הקשורים לגיל ההתבגרות, חנכו ילדים להתסכל על הצד החיובי ועל חצי הכוס המלאה. מחקר שנערך בקרב ילדים בני 10, מצא כי אלו שחונכו להסתכל על העולם בצורה חיובית סבלו כ-50% פחות מנטייה לדיכאון כשהגיעו לגיל ההתבגרות. אופטימיות ואושר הולכים יד ביד, אופטימיסטים מצליחים יותר בבית הספר, בעבודה ובספורט, הם חיים זמן רב יותר ומקיימים חיי נישואים מאושרים יותר.

 3 1

5.למדו את ילדיכם אינטליגנציה רגשית

אינטליגנציה רגשית היא לא כשרון מולד, לכן אסור לצפות מילדים שיבינו "באופן טבעי" את הרגשות שלהם או של האחר. כשילדים כועסים או זועמים, עליכם להזדהות איתם, לגרום להם להבין מה הרגש שהם מתמודדים איתו, להסביר להם שמותר להם להרגיש כך, אבל לא להתנהג באופן בו הם מתנהגים. 

 3

6.עבדו עם ילדיכם על הרגלים חיוביים בדרך הנכונה

להתרגל להיות שמח זה די קל, ואם תקנו לילדיכם הרגלים חיוביים, תוכלו להכניס גם אושר לחייהם. הרחיקו מהם גירויים, פיתויים והסחות דעת כשתעבדו איתם על ההרגלים החיוביים. הציבו בפניהם מטרה אחת בכל פעם, ואל תנסו להקנות להם כמה הרגלים בבת אחת, אלא רק כאשר הצלחתם ליצור הרגל, ואז עברו להרגל הבא. אל תצפו לשלמות או לתוצאה מיידית, הרגלים לוקחים זמן, אך המשיכו כל העת לספק חיזוקים חיוביים. 

 IMG 20141120 WA0004

7.למדו את ילדיכם משמעת עצמית

משמעת עצמית בקרב ילדים חשובה יותר להצלחתם מאשר אינטליגנציה. למעשה, היא חשובה יותר מכל דבר אחר. לילדים שמצליחים להתגבר על פיתויים בצורה טובה יותר יש סיכוי רב יותר להיות מאושרים. משמעת עצמית מאפשרת עיבוד מידע והתמודדות טובה יותר עם תסכולים ולחצים, ומובילה לאחריות חברתית ולהצלחה בלימודים וביחסים.

לימוד משמעת עצמית הוא די פשוט, מבחן המרשמלו הוא דוגמה מצוינת לכך. הכניסו לילדיכם (ולעצמכם, אם צריך) לראש - דחיית סיפוקים בהווה, תמיד תניב סיפוקים גדולים יותר בעתיד.

Love to learn

 

8.דאגו שילדיכם ישחקו

זמן משחק עוזר לילדים לשפר את תשומת הלב והמודעות שלהם, הם לומדים ליהנות מהרגע ולנצל את ההווה. בשני העשורים האחרונים, ילדים איבדו שמונה שעות בשבוע של משחק ספונטני, בבית או בחוץ. אל תוותרו לילדים ואל תבחרו בטלוויזיה או במחשב כאופציה קלה יותר להעסקתם, זמן המשחק חיוני להתפתחות שלהם. בנוסף, המשחק נמצא במחקרים כמשפר את היכולות הקוגנטיביות.

Hilly Purim 5

9.הפכו את הסביבה של ילדיכם למאושרת

למרות שאנחנו לא אוהבים להודות בזה, אנחנו מאוד מושפעים מהסביבה שלנו, והמאמצים שלנו מתבטלים פעמים רבות בגלל הסביבה. עלינו להתחיל ליצור סביבה טובה יותר לילדים שלנו, לשלוט בדברים אליהם הם נחשפים ולהגדיל את האושר סביבתם, או בשתי מילים: פחות טלוויזיה.

מחקרים מצאו קשר חזק בין אי צפייה בטלוויזיה לבין שמחה; סוציולוגים מראים שאנשים מאושרים יותר צופים פחות בטלוויזיה מאנשים שאינם מאושרים. הילדים שלכם יכולים לעסוק במגוון פעילויות כדי להפוך לאנשים טובים יותר, וכשהם צופים בטלוויזיה, הם פשוט לא עושים אותן, והשמחה הרגעית שהטלוויזיה משדרת יכולה לגרום להם להיות פחות מאושרים בעתיד.

 שקופית4

10.אכלו ארוחת ערב יחד כמשפחה

המדע מאשר את מה שסבתא יודעת כבר שנים – ארוחות ערב משפחתיות חשובות לילדים. מחקרים מצאו שילדים שאכלו ארוחות ערב משפחתיות על בסיס קבוע גדלו להיות יציבים רגשית יותר מאחרים, ובעלי סיכון קטן יותר לצרוך סמים או אלכוהול באופן קבוע או לפתח הפרעות אכילה. 

I

לסיכום

פעמים רבות אנחנו מתעסקים בעבודה או בקריירה, תוך כדי שאנחנו שוכחים שהעבודה הכי חשובה שלנו היא בין קירות ביתנו. דאגו לילדיכם ומשפחותיכם, ושיהיו לכם ולהם חיים מאושרים!

 

 Law Of Attraction

 

http://www.baba-mail.co.il/content.aspx?emailid=33676